Datum registrace: 15. 08. 2015
kiriss
Sebekoučink
Váš cyklus již skončil. Pro pokračování v Sebekoučinku si založte nový cyklus.
Získané body
Počítadlo pohybu
Můj pohyb | |
---|---|
Chůze: | 0 km |
Kolo: | 0 km |
Cvičení: | 0 h 0 min |
Všichni uživatelé | |
Chůze: | 137825.21 km |
Kolo: | 66720.00 km |
Cvičení: | 5753 h 17 min |
Přátelé
Počet přátel: 15
Jak požádat o přátelství
Stob skupiny
kiriss
Jak psát blog?Výzva č. 15: Dodržuji pitný režim
14. 04. 2019
To, že jsou tekutiny mocným lékem, jsem si potvrdila od dob, co dělám zdravotníka na skautských táborech. Děti posílám s plecháčkem k pramenu s vodou vždy, když za mnou přijdou s tím, že je bolí hlava nebo že je pobolívá při čůrání. Celková dehydratace organismu je život ohrožující stav, o to více u malých dětí. Proto velmi důkladně hlídáme, aby k pramenu chodili pravidelně během celého dne. A stejně tak bychom měli pitný režim hlídat nejen u dětí, ale také u sebe.
Dokonce i při bolesti zad je dobré hlídat pitný režim, protože důvodem můžou být „vyschlé“ meziobratlové ploténky, kvůli kterým je pak páteř méně ohebná. A nejen meziobratlové ploténky potřebují pro své fungování tekutiny. Celé naše tělo je složeno z vody.
Optimální množství vody v těle závisí na pohlaví, aktuálním zdravotním stavu, výšce, hmotnosti a také hodně na věku. Novorozenec má v tělíčku až 80 % vody. S přibývajícími léty jakoby „sesycháme“, takže tělo 60letého člověka obsahuje okolo 50 % vody.
Voda se nachází především v tělních tekutinách, například krev je z 83 % voda. Mnoho vody – konkrétně 75 % - je ale překvapivě i ve svalech, mozku nebo našem srdci. Kůže obsahuje okolo 65 % vody a dokonce i pevná tkáň kostí obsahuje 22 % vody.
Vidíme tedy, že dodržování pitného režimu je opravdu velmi důležité pro celé naše tělo. Optimální množství tekutin, které by zdravý jedinec měl přijmout za den, se pohybuje v rozmezí 30 – 40 ml/kg tělesné hmotnosti. Tedy 80 kg člověk by měl přijmout alespoň 2,4 l tekutin.
Pokud však trpíme nějakým onemocněním, při kterém je nutné příjem tekutin omezovat, určitě se držíme rad ošetřujícího lékaře.
Úroveň hydratace je ale individuální a záleží na mnoha faktorech, jež jsem uvedla již výše. Nedostatečnou hydrataci poznáte např. podle:
- příliš tmavé barvy moči, která je cítit po močovině
- suché rty, sucho v ústech, husté sliny a s tím může souviset i nepříjemný zápach z úst
- bolesti hlavy
- únava a podrážděnost
- snížená schopnost koncentrace aj.
- dlouhodobý nedostatek tekutin přispívá ke vzniku onemocnění ledvin a ke vzniku močových kamenů nebo k předčasnému stárnutí pokožky (Dámy, která byste chtěla mít dobrovolně předčasně vrásky?)
Víme, že někteří pijí opravdu velmi málo a není žádnou výjimkou, že se setkáváme s klienty, jež s těží vypijí půl litru tekutin denně.
Nabízím Vám proto tipy, jak tekutiny do svého každodenního režimu zařadit:
- Dejte si konvičku s čajem nebo džbánek s vodou na stůl, ať ho máte stále na očích
- Do práce či do školy si vezměte 1,5litrovou láhev s vhodným nápojem, abyste měli přehled o množství vypitých tekutin.
- Nastavte si upomínky do mobilu nebo si stáhněte nějakou aplikaci, která vám bude pravidelné pití připomínat.
- Udělejte si čárku (např. do diáře, na papír nebo si vytvořte tabulku) za každou vypitou skleničku nebo hrnek, snažte se mít každý den alespoň 6 čárek.
- Vytvořte si vlastní „pitné“ rituály, které budete každý den dodržovat, např.:
o jakmile přijdu ráno do práce, uvařím si čaj/natočím si do sklenice vodu/otevřu lahev s vodou,
o dám si sklenici vody ihned po probuzení,
o ke každé kávě si dám skleničku vody,
o při odchodu z domu si automaticky beru i lahev s vodou.
- Pořiďte si hezký hrníček nebo lahev, ze kterého se vám bude pít s radostí.
- Pokud vám nechutná čistá voda, vylepšete si ji citronem, bylinkami, čerstvým ovocem nebo osvěžující okurkou.
Protiargumentem k pitnému režimu bývá časté chození na WC.
Ano! Zpočátku můžete opravdu toaletu vyhledávat častěji. Tělo je neuvěřitelný stroj, který se dokáže přizpůsobit i nevýhodným podmínkám, kam řadím i nedostatečný příjem tekutin.
Zpočátku tak chvíli trvá, než si tělo zvykne a přeladí se na novou, pro něj výhodnější situaci, kdy má tekutin více, než bylo zvykem. Určitě ale těch pár dní až týdnů za to častější močení stojí, z dlouhodobého hlediska si velmi prospějete a vyhnete se zbytečným zdravotním problémům.
Pokud pijete málo, začněte postupně. Z půl litru vypít hned 2 litry denně je samozřejmě nesmysl a zbytečná zátěž pro Vaše ledviny. Postupně přidávejte 1 hrníček denně. I v pitném režimu tedy platí zlaté pravidlo postupných malých změn :-)
Na zdraví!
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Nicméně, co se týče zdejší komunity, jsem vcelku klidná.
1. Vzpomínám-li si dobře, tak hned při pokusu zaregistrovat se do aplikace Sebekoučink jest upozornění, že je určen zdravým dopělým jedincům.
2. O otravě vodou tvůrci STOBu rozhodně vědí - vždyť já sama jsem se o hyperhydrataci a hyponatrémii dozvěděla právě od nich, třeba z článku "Co může způsobit nadměrný příjem tekutin", ale zmínky o nebezpečí nadměrného příjmu vody byly i v jiných článcích loňského projektu Prožij rok zdravě.
3. To nejdůležitější - zatím jsem se tu nesetkala s nikým, kdo by měl nevědomky sebedestruktivní představy. jinými slovy, všichn tumají aspoň špetku toho zdravého selského rozumu.
PS:Víte, že existuje i otrava vodou? Takže všecho s mírou a hlavně individuálně / někdo max 1 litr denně!/ s ohledem na své zdraví. Jste-li chronicky nemocní, poraďte se se svým lékařem.
/ jsem lékař -internista/
kiriss
Aktuality
Kvíz o ceny
Ankety
Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?